Praha 10. září 2024 (PROTEXT) – Na českém trhu je dostupná vakcína šitá na míru přímo seniorům.
- Podle České vakcinologické společnosti se viry chřipkového onemocnění každoročně nakazí 5–15 % obyvatel.
- Česká republika se zhruba 7–8 % dlouhodobě patří mezi státy s velmi nízkou proočkovaností.
- Chřipka představuje riziko zejména pro seniory, ale i pacienty s některými chronickými onemocněními.
Chřipka je vysoce infekční virové onemocnění dýchacích cest, které může mít velmi vážný průběh a nezřídka bývá provázeno nebezpečnými komplikacemi. Přestože každoročně v České republice postihuje statisíce obyvatel a umírá na ni nebo její komplikace až 2 000 osob, bývá toto onemocnění často neprávem podceňováno.
Nejúčinnější ochranou proti chřipce je očkování. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje očkování proti chřipce zejména vysoce rizikovým skupinám populace, kam se řadí osoby starší 65 let, pacienti s chronickými onemocněními, děti od 6 měsíců do 5 let, těhotné ženy, veřejně činné osoby, ale i pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách. Podle České vakcinologické společnosti se během každoroční chřipkové epidemie, která trvá obvykle od prosince do března, infikuje 5–15 % obyvatel.
Právě proto je ideální nechat se očkovat v době od října do prosince. O vakcínu si mohou lidé včas zažádat u svého praktického lékaře. “Očkování je třeba opakovat každoročně, a to vakcínou připravenou na stávající sezónu dle očekávaných kmenů chřipky. Její virus se neustále mění, proto jsou i vakcíny každoročně aktualizovány, aby chránily před právě cirkulujícími kmeny. Ty se každý rok více či méně liší. Lidský imunitní systém je v případě nové infekce nedokáže rozpoznat, a proto prodělaná chřipka člověka nechrání před opakováním onemocnění v dalším roce,” upozorňuje Rami Mroueh, generální ředitel Vaccines, Sanofi Česká republika.
Česká republika dlouhodobě patří mezi státy s velmi nízkou proočkovaností. Ta podle dat, která uvedli zástupci Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) pro Asociaci Inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), každoročně dosahuje u lidí starších 18 let jen 7 až 8 %. U seniorů nad 65 let, kteří patří do rizikové skupiny, pak proočkovanost nepřesahuje 25 až 30 %. Lidé v této skupině přitom mají očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jak zaznělo od odborníků na Hradeckých vakcinologických dnech, u diabetiků, kteří rovněž patří mezi rizikové pacienty, činí proočkovanost pouze 19,4 % a u lidí s kardiovaskulárními onemocněními jen 12,7 %. V Evropě se proočkovanost mezi jednotlivými státy liší, prim podle statistik Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) hrají například Portugalsko, Španělsko nebo Norsko, kde u seniorů přesahuje 60 %. Snahou WHO přitom je, aby bylo ve společnosti proočkováno 75 % seniorů.
V České republice je v současnosti dostupná moderní a prověřená vakcína Efluelda Tetra, vyvinutá speciálně pro starší populaci. Společnost Sanofi ji v těchto týdnech bude distribuovat do ordinací praktických lékařů. Užívá se již několik let v USA, v Evropě je dostupná od roku 2021 a v ČR ji lékaři aplikují už třetí sezónu. Je přizpůsobena stárnoucímu organismu tak, aby poskytovala účinnou ochranu ve vyšším věku. V tuto chvíli je v České republice k dispozici o něco vyšší množství této vakcíny, než si předobjednali lékaři. Toto množství pokryje značnou část seniorů, kteří se proti chřipce každoročně očkují. K dispozici jsou samozřejmě i standardní vakcíny, které pokrývají celou dospělou populaci, a to včetně seniorů. “Distribuce standardních chřipkových vakcín od Sanofi bude probíhat v druhé polovině září, aby v říjnu mohlo být zahájeno očkování všech, kteří si pro ně letos přijdou. Optimálním termínem je období října až listopadu, případně i prosince. Proti chřipce je vhodné se chránit včas a žádat vakcínu u svého praktického lékaře,” dodává Rami Mroueh.
Poznámka: Efluelda® Tetra je vakcína k injekčnímu podání do svalu nebo pod kůži. Výdej je vázán na lékařský předpis. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem. Vakcína je určena k prevenci chřipky u dospělých od 60 let věku v souladu s oficiálním doporučením. Žádná vakcína nemusí plně ochránit všechny očkované osoby. Pacientům od 65 let je hrazena z veřejného zdravotního pojištění ve znění zákona 48/1997 Sb. Vakcinační akce č. j.: MZDR 16692/2024-2/OVZ.
Tento dokument je určen médiím a je striktně informativní povahy. Zabývá se dostupností vakcíny Efluelda Tetra® (léčivého přípravku jehož výdej je vázán na lékařský předpis a na doporučení lékaře).
O společnosti Sanofi
Jsme inovativní globální zdravotnická společnost, která sleduje jediný cíl: hledáme zázraky ve vědě, abychom zlepšovali životy lidí. Náš tým, který působí ve 100 zemích, chce proměnit lékařskou praxi úsilím o to, aby se nemožné stalo možným. Milionům lidí po celém světě poskytujeme možnosti léčby, které mohou změnit jejich život, a ochranu v podobě život zachraňujících vakcín. Do centra svých ambicí přitom stavíme udržitelnost a společenskou odpovědnost.
Sanofi je kotována na burze EURONEXT: SAN a NASDAQ: SNY.