Muzeum představuje starobylé dědictví Šan-si

Peking 29. listopadu 2024 (PROTEXT/PRNewswire) – Zpráva z China Daily:

Začátkem tohoto měsíce bylo v okrese Siang-fen v provincii Šan-si otevřeno muzeum, které shromažďuje a vystavuje kulturní památky představující jeden z největších archeologických objevů posledních desetiletí v Číně.

Muzeum naleziště Tchao-s’, které bylo veřejnosti otevřeno 11. listopadu, bylo vybudováno v blízkosti naleziště památek Tchao-s’ v Siang-fenu. Jeho cílem je představit civilizaci z doby před 3900 až 4300 lety.

Lokalita Tchao-s’ byla objevena v roce 1958 a rozsáhlé archeologické vykopávky byly zahájeny v roce 1978. V průběhu let bylo vykopáno městské sídlo, ohrazení paláce, skladovací areál, pohřebiště a pozorovací objekt. Vědci se domnívají, že na místě se s největší pravděpodobností nacházely ruiny hlavního města z období vlády císaře mudrců Jao před více než 4100 lety.

Na lokalitě Tchao-s’ bylo objeveno více než 5500 kusů nebo souborů kulturních památek. To vědcům poskytuje dostatečné materiální důkazy pro pochopení toho, jak se formovala nejstarší čínská společnost a národ.

Mezi nalezenými kulturními památkami je v muzeu vystaveno celkem 230 exponátů, které ukazují kulturu a život dávných obyvatel, včetně předmětů z keramiky, nefritu, kamene a mědi. V muzeu jsou vystaveny také památky, o nichž někteří vědci předpokládají, že by mohly souviset s astronomickými pozorováními a měřením času.

Muzeum je součástí Areálu archeologického naleziště Tchao-s’, jehož součástí je také výstavní sál pro starověkou astronomii a zařízení pro uchování většiny nalezených památek. Muzeum nyní plní takové funkce, jako je vystavování památek, výzkum a vzdělávání.

Podle Kao Ťiang-tchaoa, vedoucího archeologického týmu pro ruiny Tchao-s’, je mezi exponáty nejcennějších předmětů muzea nástroj k měření stínu, gnómon zvaný kuej-piao. To je barevný keramický talíř s vlnitým dračím vzorem a plochá keramická konvice s červeně vyvedenými nápisy. Určitě stojí za pozornost návštěvníků.

Kao Ťiang-tchao uvedl, že barevný keramický talíř s dračím vzorem může poukazovat na původ čínského znaku draka a červené piktografické znaky vepsané na ploché keramické konvici mohou být nejstarším psaným jazykem v Číně.

Nástroj k měření stínu, gnómon kuej-piao, je součástí starověké observatoře objevené v ruinách Tchao-s’. Archeologové se domnívají, že se jedná o nejstarší známou observatoř v Číně.

Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2569815/The_Taosi_Site_Museum__which_opened_to_the_public_on_Nov_11___showcases_a_civilization_dating_back_t.jpg 

KONTAKT: Chuan Ma, machuan@chinadaily.com.cn