Testování poruch paměti pomáhá včasnému záchytu demence

Praha 23. dubna 2025 (PROTEXT) – Na začátku dubna si každoročně připomínáme Světový den zdraví, který upozorňuje na důležitost péče nejen o fyzickou kondici, ale i o duševní pohodu. Mezi nejvážnější celosvětové zdravotní problémy současné doby patří demence, jejíž nejčastější příčinou je Alzheimerova nemoc. Ve vyspělých zemích se jedná o čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí[1]. Včasné rozpoznání prvních příznaků je proto zásadní pro zpomalení progrese tohoto onemocnění a zlepšení kvality života pacientů.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu trpí aktuálně v České republice nějakou formou demence přes 100 tisíc osob. Z toho více než 60 tisíc připadá na Alzheimerovu chorobu[2]. Vzhledem k množství lidí, u kterých onemocnění nebylo rozpoznáno, bude skutečné číslo mnohem vyšší. Odborníci zdůrazňují, že včasná diagnostika má zásadní vliv na další vývoj onemocnění. “Alzheimerova nemoc neovlivňuje jen samotného pacienta, ale i jeho rodinu a okolí. Čím dříve nemoc odhalíme, tím větší máme šanci zpomalit její postup a zajistit pacientovi adekvátní péči,“ vysvětluje prof. MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D z neurologické ambulance pro poruchy paměti FN Královské Vinohrady.

JAK ROZPOZNAT PRVNÍ PŘÍZNAKY?

První projevy kognitivních poruch mohou být nenápadné. “Nejčastěji jde o zapomínání, problémy s koncentrací, zmatenost, potíže s vyjadřováním, zhoršení orientace v čase i prostoru, ztráta zájmu o koníčky nebo problémy s ovládáním nových přístrojů. V pokročilejších fázích dochází k narušení každodenních činností, jako jsou nákupy, vaření, úklid či osobní hygiena, což výrazně snižuje soběstačnost pacienta,“ říká PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren.

Nejvíce jsou kognitivními poruchami, resp. rozvojem demence, ohroženi senioři nad 75 let, přičemž vyšší riziko mají ženy a lidé s rodinnou anamnézou tohoto onemocnění[3]. S postupující nemocí se totiž často mění chování nemocného a blízký člověk se může začít chovat zcela neadekvátně. “Nejen, že si Vás nemusí pamatovat, ale může být depresivní, smutný, agresivní a zlý. Je třeba si uvědomit, že se jedná o nemoc, kterou si nemocný neuvědomuje a nemůže nijak ovlivnit. Pro pečující osobu toto bývá velmi bolestivé,“ dodává PharmDr. Ivana Lánová.

LÉKÁRNY POMÁHAJÍ S VČASNÝM ZACHYCENÍM PORUCH PAMĚTI

Pacienti často čelí dlouhým čekacím dobám na vyšetření u odborných lékařů. Právě proto mohou lékárny sehrát klíčovou roli v počátečním záchytu kognitivních poruch. Odborná konzultace Testování poruch paměti, kterou poskytují BENU lékárny ve svých Centrech prevence s poradenstvím, umožňuje pacientům podstoupit orientační testy paměti certifikované Ministerstvem zdravotnictví České republiky a případně získat doporučení k dalšímu vyšetření u odborného lékaře.

Tento přístup oceňují i odborníci z oblasti geriatrie. MUDr. Božena Jurášková, Ph.D., primářka interní gerontometabolické kliniky FN Hradec Králové, vyzvala lékárníky k aktivní účasti na 30. Celostátním gerontologickém kongresu konaném 2. a 3. dubna 2025. Během programu bylo představeno i samotné testování paměti v BENU lékárnách, na jehož ukázku a nasdílené zkušenosti navázala živá debata o spolupráci mezi lékaři a lékárníky. “Mezioborová spolupráce je důležitým prvkem nově připraveného Národního plánu rozvoje geriatrie v ČR,“ uvedla MUDr. Božena Jurášková, Ph.D.

“Od roku 2019, kdy jsme s testováním začali, bylo v rámci konzultací v programu Testování poruch paměti otestováno 6200 pacientů, přičemž téměř 20 % z nich bylo následně doporučeno k návštěvě odborného lékaře kvůli podezření na vážnější onemocnění. Spolupráce s odborníky nám tak umožňuje efektivně pomáhat pacientům a nasměrovat je k dalším krokům v léčbě,“ uvedla na kongresu Mgr.Valéria Červinková, odborná konzultantka BENU lékáren.

 

Kontakt pro média:

Ing. Dagmar Schejbalová

dagmar.schejbalova@insighters.cz

775732973

 

Ing. Klára Sochorová

klara.sochorova@insighters.cz 

736679714

O SPOLEČNOSTI BENU

Společnost BENU Česká republika s.r.o., provozovatel sítě lékáren pod značkou BENU s více než 400 lékárnami v České republice, je dceřinou společností PHOENIX lékárenský velkoobchod, s.r.o., která je leaderem českého farmaceutického distribučního trhu. Společnost BENU nabízí svým pacientům moderní přístup k lékárenské i preventivní péči. Jejím cílem je pomáhat pacientům na cestě k úlevě a uzdravení, posilovat prevenci a dlouhodobě pacienty podporovat v péči o zdraví. Více informací naleznete na www.benu.cz.

BENU je členem Asociace provozovatelů lékárenských sítí (APLS), která sdružuje více než 900 lékáren (35 % všech lékáren) v České republice s přibližně 3 700 lékárníky (55 % všech lékárníků v ČR). Díky tomuto rozsáhlému pokrytí dokážou členové APLS poskytnout péči pro více než 60 % pacientů, kterým byl vystaven lékařský předpis.

 

[1] https://szu.gov.cz/aktuality/21-zari-patri-mezinarodnimu-dni-alzheimerovy-choroby/ 

[2] https://szu.gov.cz/aktuality/21-zari-patri-mezinarodnimu-dni-alzheimerovy-choroby/ 

[3] https://nasezdravotnictvi.cz/aktualita/nepodcenujte-obcasne-zapominani-vcasny-zachyt-alzheimerovy-nemoci-vam-muze-prodlouzit-zivot? 

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.