
Mérida (Mexiko) 17. dubna 2025 (PROTEXT/PRNewswire) – Na nedávném summitu Tech4Nature 2025 zahájily společnosti Huawei, Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) a místní partneři druhou fázi projektu Tech4Nature v Mexiku, jehož cílem je posílit ochranu jaguárů ve státní rezervaci Dzilam de Bravo a studovat důsledky klimatických změn na biologickou rozmanitost.
Vedle společností Huawei a IUCN se na zahájení podílelo mexické Ministerstvo životního prostředí a přírodních zdrojů, vláda státu Yucatán a místní partner C-Minds.
„V Mexiku se 42 % ekosystémů naší země potýká s určitým stupněm degradace, na jejímž řešení musíme pracovat. To zahrnuje monitorování a spoustu práce na obnově, ale také něco důležitějšího, což je právě to, čeho jsme svědky díky tomuto spojenectví,” uvedla Dr. Marina Robles Garcíová, náměstkyně ministra pro biodiverzitu a obnovu životního prostředí na Ministerstvu životního prostředí a přírodních zdrojů v Mexiku.
Tech4Nature je globální partnerství, které společnosti Huawei a IUCN navázaly v roce 2020. Je v souladu s iniciativou TECH4ALL společnosti Huawei a se Zeleným seznamem IUCN a klade si za cíl zvýšit úspěšnost v ochraně přírody prostřednictvím technologických inovací.
„Dnes slavíme společnou vizi, která chápe, že ochrana přírody již nemůže záviset pouze na dobrých úmyslech nebo nějaké izolované politice. Potřebujeme vědu, technologie, angažované komunity a odhodlané vlády,” řekl na summitu Tech4Nature 2025 Joaquín Díaz Mena, guvernér mexického státu Yucatán.
Kvůli ztrátě a fragmentaci stanoviště je jaguár na Červeném seznamu IUCN zařazen do kategorie téměř ohrožený. S cílem přispět k jeho ochraně bylo v první fázi projektu ve státní rezervaci Dzilam de Bravo instalováno 60 zvukových zařízení a více než 20 kamerových pastí. Pomocí vyzkoušených modelů umělé inteligence je systém schopen rozpoznávat hlasové projevy a záběry druhů, které tuto rezervaci obývají. Do dubna 2025 řešení identifikovalo celkem 147 druhů a potvrdilo na území přítomnost devíti jaguárů.
Druhá fáze projektu se zaměřuje na shromažďování údajů o rozšíření jaguáří populace a na poskytování poznatků založených na datech, které podpoří rozhodování a zlepší správu rezervace s cílem vytvořit biologický koridor.
Na summitu Tech4Nature 2025 se sešli odborníci, vědci a vedoucí pracovníci v oblasti ochrany přírody z celého světa, aby se podělili o pokrok a strategii v oblasti ochrany přírody založené na technologiích.
„Digitální technologie výrazně zefektivňují ochranu biologické rozmanitosti a pomáhají vládám a ochráncům přírody přijímat rychlejší a cílenější opatření,” řekl Tao Jingwen, ředitel představenstva a ředitel výboru pro udržitelný rozvoj společnosti Huawei. „Chci vyzvat více našich partnerů, aby se připojili k iniciativě Tech4Nature a učinili z digitálních technologií společný nástroj ke globální ochraně ekosystémů.”
Kromě Mexika se summit zabýval projekty druhé fáze Tech4Nature v Brazílii, Číně, Španělsku, Keni a Turecku. Ukázal, jak lze digitální technologie a analytiku AI přizpůsobit specifickým potřebám rozmanitých ekosystémů.
„V návaznosti na dosavadní dynamiku se s velkým očekáváním těšíme na druhou fázi tohoto partnerství. Tato nová kapitola se bude týkat šesti zemí a podpoří transformační změny pro druhy, ekosystémy a jejich komunity,” uvedla Úrsula Parrillová, ředitelka regionálního úřadu IUCN pro Mexiko, Střední Ameriku a Karibik (ORMACC). „Zapojením technologií do rozsáhlé ochrany přírody přispíváme ke globálním cílům, které usilují o to, aby se příroda stala středem rozhodování o udržitelném rozvoji.”
Druhá fáze projektů Tech4Nature
• Brazílie bude zkoumat následky klimatických změn na ostrov Marajó a monitorovat kraby mangrovové jako indikátor zdraví ekosystému.
• Čína využije síťová digitální řešení a analytiku umělé inteligence ke sledování a podpoře obnovy populace nejvzácnějšího primáta na světě, gibona hainanského, kterého zbývá pouhých 42 jedinců.
• Španělsko usiluje o ochranu orla jestřábího v přírodním parku Sant Llorenç del Munt i l’Obac pomocí digitálních technologií k analýze vlivu návštěvníků parku na reprodukční úspěšnost orlů.
• Keňa usiluje o zlepšení monitorování v chráněných mořských oblastech a korálových útesech v mořském národním parku a rezervaci Kisite-Mpunguti, aby pomohla řešit problémy, jako je nelegální rybolov a tlak ze strany cestovního ruchu, a monitorovat ryby ploskozubce, kteří pomáhají korálům přežít.
• Turecko zastupuje průkopnickou spolupráci mezi nevládními organizacemi, soukromým sektorem a vládou při hodnocení ochrany biologické rozmanitosti se zaměřením na velké savce, včetně daňka a kozy bezoárové, ve dvou pilotních lokalitách.
Summit Tech4Nature 2025 potvrdil, že spolupráce mezi technologickým sektorem, nevládními organizacemi, vládami, vědeckými institucemi a místními komunitami vytvořila nový vzor ochrany biologické rozmanitosti a ekosystémů.
O TECH4ALL
TECH4ALL je dlouhodobá iniciativa a akční plán společnosti Huawei v oblasti digitálního začleňování. TECH4ALL je podpořena inovativními technologiemi a partnerstvími a jejím cílem je umožnit začlenění a udržitelnost v digitálním světě.
Navštivte webové stránky Huawei TECH4ALL na adrese https://www.huawei.com/en/tech4all.
Sledujte nás na X na adrese https://x.com/HUAWEI_TECH4ALL.
Další informace o projektu Tech4Nature: https://www.huawei.com/en/tech4all/stories/tech4nature-technology-nature-conservation .
Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2663274/iMAGE1.jpg