Veřejné slyšení: občanům se nelíbí slepé navyšování koncesionářských poplatků

Praha 4. listopadu 2024 (PROTEXT) – Úterní veřejné slyšení ve Sněmovně: Více než deseti tisícům občanů se nelíbí slepé navyšování koncesionářských poplatků.

Na základě petice stoppoplatkum.cz, kterou projednal petiční výbor Poslanecké sněmovny, proběhne v úterý 5. 11. od 16:30 veřejné slyšení nad výzvami, které petice zákonodárcům předkládá. “Iniciátoři z Aliance pro rodinu, se dlouhodobě potýkají s aktivismem publicistiky České televize a nejsou sami. Více než 10 tisíc občanů si myslí, že navyšování koncesionářských poplatků, které bude vázané na internet v domácnostech i ve firmách, nedává smysl. Alespoň ne do té doby, než se zákonem vyjasní definice veřejnoprávní služby ve 21. století,” zdůrazňuje Jana Jochová, předsedkyně Aliance pro rodinu.

„Naše petice nemá za cíl média veřejné služby zničit, ale naopak jim pomoci, protože v současnosti rozdělují společnost, místo aby ji spojovaly,“ říká Jana Jochová a dodává: „Z ohlasů na naši petici vyplývá, že velká část občanů zastávající konzervativní hodnoty respektující biologickou realitu a klasický pohled na rodinu tvořenou mámou, tátou a jejich dětmi, není spokojená s tím, že média veřejné služby slouží progresivistické propagandě místo objektivnímu informování. A navíc jsou jejich internetové platformy zcela mimo veřejnou kontrolu, což je pochopitelné, protože zákon definující kompetence veřejnoprávních médií vznikl dávno předtím než Facebook, Instagram nebo síť X.”

Za na hlavu postavené považuje Jochová požadovat dvojnásobné placení poplatků za internetové připojení i v práci a klade si otázku, zda-li se politici domnívají, že lidé chodí do práce sledovat televizi, kterou by ostatně již všichni jednou zaplatili doma. Podle Jochové zvolili navíc politici ve vztahu k veřejnoprávním médiím přístup, který u značné části veřejnosti jen prohlubuje nedůvěru. Ta má pak pocit, že musí platit něco, co nepotřebuje nebo nevyužívá. „Děláme vlastně práci za politiky. Dáváme hlas veřejnosti a žádáme diskuzi o obsahu a formě médií veřejné služby v České republice 21. století. Začněme od začátku, ne od konce,” upřesnila Jochová.

Zástupci Petentů dále požadují vznik odborné pracovní skupiny, která se bude zabývat vyjasněním konceptu veřejnoprávnosti tak, aby se do veřejné debaty zapojila také veřejnost prostřednictvím masivního výzkumu. Abychom zjistili, co v naší zemi veřejnost po médiích veřejné služby vlastně očekává, když už je má platit.

 

Zdroj: Aliance pro rodinu