Pokrok v technologiích a vyšší energetická efektivita spotřebičů si vyžádaly změny v systému jejich označování. V roce 2025 proto začnou platit nové energetické štítky pro sušičky v souladu s aktuálním nařízením Evropské komise. Předchozí vlna “přeštítkování” proběhla v roce 2021 a týkala se bílé elektroniky, například ledniček, praček nebo myček. Další aktualizace, tentokrát u kotlů a ohřívačů vody, se plánuje na rok 2030. Následovat budou také trouby a malé domácí spotřebiče. Podle průzkumu Eurobarometr z roku 2019 v České republice energetické štítky zná 93 % spotřebitelů, přičemž 79 % rozumí jejich významu. Znamená to ale také, že každý pátý Čech neví, co štítky skutečně představují.
Technologie se neustále vyvíjejí a spotřebiče jsou stále úspornější. Postupně se stalo, že třída A již neodrážela skutečné parametry energetické účinnosti. Proto se k této třídě postupně začala přidávat znaménka plus. Zákazníci často věřili tomu, že nákupem přístroje označeného jako A získávají nejúspornější produkt na trhu, ale mezitím už existovaly i spotřebiče ve třídách A++ nebo A+++. Když zákazník koupil „áčkový” výrobek, často už nešlo o nejúspornější produkt, což je matoucí.
Po změně se zařízení, která dosud spadala do vysokých energetických tříd, přesunou do nižších kategorií. „Současné nejúspornější modely s označením A+++ se ve většině případů přesunou do třídy C. Spotřebiče, které budou spadat do tříd A a B na trhu momentálně neexistují. Očekáváme, že v první polovině roku 2025 budou na trhu nové spotřebiče v energetické třídě B a následně i v třídě A,, říká Jan Krejčíř, ředitel marketingu značky Beko.
Zjednodušený systém s třídami od A do G má spotřebitelům usnadnit orientaci, aby snadno rozpoznali nejúčinnější elektrospotřebič. „Rozdíly ve spotřebě mezi třídou A a například D se dnes díky moderním technologiím pohybují v desítkách korun měsíčně. Energetická třída však může výrazně ovlivnit pořizovací cenu v některých kategoriích spotřebičů, a to až o nižší desítky tisíc korun. Pokud tedy zákazníci hledají tzv. rozumný nákup, určitě se nemusí obávat nižších energetických tříd,” dodává Krejčíř za značku Beko.
První úpravy už máme za sebou
V první vlně, které jsme se dočkali před pár lety, došlo ke změně štítků u šesti skupin[1]:
- myčky nádobí
- pračky a pračkosušičky
- lednice, mrazničky a vinotéky
- světelné zdroje (svítidla, žárovky)
- komerční chladící zařízení s přímou prodejní funkcí (prodejní automaty)
Třetí vlna přijde v roce 2030, kdy se nových štítků dočkají ohřívače vody a zařízení na vytápění, jako jsou kotle. Změna štítků je plánovaná také u trub a malých domácích spotřebičů.
Referenční program
Vyhodnocení energetických tříd u praček, myček a sušiček přitom nevychází z celkové spotřeby energie napříč všemi programy, jak si mnozí spotřebitelé myslí. Určuje ale se podle tzv. referenčního programu. „U bílé elektroniky za referenční označujeme program eco, tedy ten nejúspornější. Ostatní programy, které spotřebiče nabízí, jako jsou například bavlna, džíny nebo sport u pračky, mohou spadat třeba pod štítek D. V letošním roce jsme ale na trh uvedli zařízení s unikátní technologií EnergySpin, která pere prádlo v energetické třídě A ve většině programů. Zákazníci je poznají jednoduše podle modrých symbolů na pračkách s touto technologií,“ vysvětluje Krejčíř z Beko.
Na co se v novém roce připravit?
Nařízení o nových energetických štítcích vydala Evropská komise v roce 2019. Aby však nedošlo k hromadnému přeštítkování všech spotřebičů najednou, rozdělila tento proces do několika vln, podobně jako v minulosti. První změna vstoupila v platnost již v roce 2021 a další je plánována na začátek roku 2025. Tentokrát se přeštítkování bude týkat bubnových sušiček prádla.
Tato změna začne platit 1. července 2025, zatímco dvojité označení spotřebičů bude povinné uvádět už od 1. března. To bude podle původního i nového systému štítkování.[2]
[1] Energetické štítky: jak se v nich vyznat? Online. Alza.cz. https://www.alza.cz/nove-energeticke-stitky-od-brezna-2021. [2] The Energy Label Colourful A-to-G rainbow. Online. theenergylabel.eu. https://www.theenergylabel.eu/.